A Magyar Kultúra Napját 1989 óta ünnepeljük meg január 22-én, annak emlékére, hogy – a kézirat tanúsága szerint – Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le Csekén a Himnusz kéziratát.
Az évfordulóval kapcsolatos megemlékezések alkalmat adnak arra, hogy nagyobb figyelmet szenteljünk évezredes hagyományainknak, gyökereinknek, nemzeti tudatunk erősítésének, felmutassuk és továbbadjuk a múltunkat idéző tárgyi és szellemi értékeinket.
Az ünnepi műsorra jegyeket online is vásárolhat |
A nap megrendezésének ötlete Fasang Árpád zongoraművészhez köthető, aki 1985-ben vetette ezt fel. Végül a nap tényleges megünneplésére a Hazafias Népfront Országos Tanácsa 1988. december végi ülésén tett felhívást és 1989 januárjában ők szervezték meg az első évfordulós rendezvénysorozatot és azóta rendre évente ünneplik meg ezt a napot.
Ennek megfelelően természetesen Dunaföldváron is megünnepeljük ezt a napot,már hosszú évek óta.
A Dunaföldvár Kultúrájáért Alapítvány díjat alapított Dunaföldvár kultúrájáért címmel, melyet 2007 óta adunk át a Magyar Kultúra Napján. A díj neve alapján könnyen kitalálható, hogy a kuratórium azoknak a magánszemélyeknek, szervezeteknek, egyesületeknek, csoportoknak adományozza a díjat évről évre, amelyek, vagy akik kimagasló munkát végeznek a város kulturális életében.
EDDIGI KITÜNTETETTEK A Dunaföldvár Kultúrájáért díjat a Dunaföldvár Kultúrájáért Alapítvány adományozza. 2007. Perémi Erzsébet, Götzinger Károly 2008. Raffainé Kókány Judit, Kiss Éva 2009. Lukácsi Pálné 2010. Dr. Velis Béláné, Simon István 2011. Gallai Erzsébet 2012. IV. Béla cserkészcsapat 2013. Annamatia Nőikar 2014. Cantemus kamarakórus 2015. Csepeli István és az Ördögszekér Táncegyesület 2016. Lukácsi Pál 2017. Fafka Júlia (ifjúsági Díj) LÖFAN Mazsorett csoport 2018. Part-Oldalak Kulturális Egylet
Az Év Mecénása díjat a Dunaföldvári Művelődési Központ adományozza. 2010. Czinger Kft., Barta Ép-Ker. Kft. 2011. Czinger Kft., Barta Ép-Ker Kft., Kemi-Ker Kft. 2012. Kemi-Ker Kft, a Lubik Kft. és az El-Dent Kft 2013. Dunavíz Kft és a Dunaföldvár és Vidéke Takarékszövetkezet 2014. Paksi Atomerőmű, Pannonia Ethanol Zrt 2015. Fortuna Rádió és a Part-Oldalak Kulturális Egylet 2016. Dutrade Zrt 2017. Kemi-Ker kft 2018. Kemi-Ker Kft Az Év Médipartnere díjat a Dunaföldvári Művelődési Központ adományozza 2016. Dunaújvárosi Hírlap
|
Ezen kívül, mivel nagylelkű mecénások nélkül soha nem létezett kultúra, ezen a napon az Év mecénása díjat is átadjuk.
Természetesen a díjátadás nem önmagában történik, a Magyar Kultúra Napját igyekszünk minden évben, ahhoz méltó műsorral megünnepelni.
Idén - pár nap csúszással - január 25-én, mert a produkció, melyet erre az alkalomra szántunk, csak ezen a napon ért rá. Ez pedig nem más, mint az „Úgy szálljon hozzád ez a dal” című produkció Csík János, Őze Áron és az Esszencia együttes közreműködésével.
Az Esszencia 3 éve alakult számos neves és elismert népzenész összeállásából azzal a céllal, hogy a közönség számára eddig kevésbé ismert és megszokott módon, népzenét most a klasszikus zenével és a jazz muzsikával elegyítse.
Az Esszencia koncertjeinek különleges atmoszférája van. Zenéje elgondolkodtat, kikapcsol, felszabadít. Közönsége számára minden koncert maga egy ünnep.
A zenekar tagjai jelenleg: Lakatos Róbert, Balogh Kálmán, Bognár Szilvia, Kunos Tamás, Kováts Gergő, Bognár András
A zenekar alapítója és rendszeres vendégművésze: Csík János
A műsorban az Esszencia Produkció koncertjébe építve elhangoznak 20. századi magyar költők (Ady, Radnóty, Juhász Gyula, Weöres Sándor, József Attila) versei Őze Áron előadásában.